Више од 11,5 милиона динара исплаћено за једнократне помоћи породиљама и ОК „Дубочица“
- 22. novembar 2024
- 19 pregleda
Шеф одељења за сарадњу Делегације за сарадњу Европске Уније у Србији Никола Бертолини данас је посетио Лесковац. Посету је започео састанком у кабинету градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића на којем се разговарало о ЕУ пројектима и Стратегији развоја урбаног подручја града Лесковца.
Након састанка градоначелник Цветановић и господин Бертолини обишли су студентски хостел у Вучју, објекат чије је уређење започето пројектом прекограничке сарадње Републике Србије и Републике Северне Македоније. Апликанти за реализацију поменутих пројеката су СШ Светозар Крстић Тоза у Вучју и школа Митко Пенџуклиски из Кратова, те се тим поводом данас најпре потписао споразум о братимљењу између ових двеју образовних институација чији директори су се потом и обратили.
Станко Ранђеловић директор СШ у Вучју казао је:
„Данас сведочимо новом концепту развоја омладинског туризма у Србији и Северној Македонији. Слободно се може рећи да је овај пројекат иновативан по много чему, први пут нека образовна институција, средња стручна школа, има сопствени хостел са рестораном и свим пратећим садржајима. Пројекат су подржали и привредници из Вучја. Имамо 17 фирми које су донирале школи што кроз рад, што кроз материјал да овај објекат урадимо. Имамо и 17 физичких лица која су својим доприносом, радом или новчаним прилогом допринели да данас будемо овде где јесмо. Свим овим људима хвала.“
Александар Христов, директор школе из Кратова и председник општине Кратово Тодорче Николовски захвалили су се на гостопримству домаћинима, поручили да су задовољни односима између Лесковца и Кратова и школа које су потписале споразум о братимљењу и изразили наду за још бољом и успешнијом сарадњом у будућности на многим пољима, поготово у области туризма.
Добродошлицу гостима је пожелео градоначелник Цветановић, честитао је школама на братимљењу и пожелео им успешну сарадњу у будућности:
„Ваш труд и залагање су омогућили да Вучје има овај модеран и функционалан студентски хостел, који ће служити будућим генерацијама. Вредност пројекта износи скоро 235.000 евра и реализован је уз великодушну подршку Европске уније, која је учествовала са 200.000 евра. Ова значајна инвестиција ће допринети развоју нашег образовног система и побољшању услова за наше ученике и студенте. Захвални смо Европској унији која је препознала важност оваквих иницијатива и подржала их кроз свој програм финансирања.“
Чувени сликар Бата из Вучја насликао је слику Хидроцентрале у Вучју коју је, заједно са СШ из Вучја поклонио господину Бертолинију.
Бертолини је поручио:
„Постоји много разлога зашто сам ја данас посебно срећан. На првом месту зато што је Европа и ваш дом. Драго ми је што видим ове заставе иза себе. Пре него што сам дошао у Србију, био сам у Северној Македонији и ја јако волим Северну Македонију. Пуно пута сам посетио Кратово и долазио као туриста. Ово ми је сада већ друга посета Лесковцу, прва посета Вучју и надам се да ћу долазити чешће. Разлог због кога сам посебно срећан данас је зато што смо са овим релативно малим износом новца успели да помогнемо толико младима, млади су будућност свих нас и будућност Европе, Србије и будућност Северне Македоније. “
Представници града Лесковца и Делегације ЕУ су се потом упутили на реку Вучјанку и обишли кањон и купалиште уређене путем прекограничне сарадње Лесковца и Криве Паланке под називом Повезивање бисера укупне вредности 236.444,50 евра. Бертолини је изразио одушевљење природним лепотама кањона и Вучјанке, а у склопу обиласка организована је и посета хидроелектране у Вучју, друге најстарије хидроелектране у Србији која је са радом почела 1903. године.
Посета Лесковцу завршена је обиласком ОШ Бора Станковић у Губеревцу. Овај школски објекат енергетски је саниран средствима града и ЕУ у укупној вредности од 172.350 евра, што је допринело бољим условима за све ученике и запослене у школи. Након обиласка градоначелник Лесковца Цветановић и шеф одељења Делегације за сарадњу ЕУ Бертолини обратили су се медијима.
Градоначелник Цветановић се овом приликом осврнуо на сарадњу локалне самоуправе и ЕУ која Град подржава кроз различите програме, фондове и иницијативе. Додао је да су пројекти у области инфраструктуре, образовања, културе, заштите животне средине и многи други, изведени су захваљујући тој подршци и нагласио да су заједничким снагама извршене енергетске санације школских објеката, попут школе у Губеревцу, Трајко Стаменковић и др, набављено санитетско возило, унапређени одређени туристички потенцији, попут оног на Вучјанки, реализован пројекат Хетеропија и истакао чињеницу да је у све наведено уложено преко два милиона евра. Подсетио је и на податак да је Европска унија у Постројење за пречишћавање отпадних вода, прва фаза, Линије воде уложила 10,4 милиона евра.
„Поред тога, велика средства земаља Европе усмерена су и ка ОРИО програму. Њиме је предвиђена изградња канализације у 16 насељених места, дужине 78 километара за 20 хиљада еквивалената. Укупно 18 милиона евра, од тога 10 милиона евра Влада Србије, 8 милиона евра Краљевина Холандије. Када већ говоримо о екологији, желим да искажем и захвалност за чињеницу да нас очекује поптисивање уговора за још два пројекта, укупне вредности 650 хиљада евра, које ћемо заједнички реализовати а тичу се управљања отпадом и рекултивације затворене депоније Брст.“
Након градоначелника Цветановића говорио је и Никола Бертолини и казао:
„Овај пројекат, уређења школског објекта, се тиче образовања, заштите животне средине, а то су два најбитнија аспекта да би се друштво правилно и најбоље развило. Ми стварамо боље услове за нашу децу да би они били бољи људи да би живели боље животе, да би могли да се суоче са изазовима које овај свет поставља. Само уједињени можемо то да урадимо и рачунамо на помоћ свих људи, као што су људи у овој школи. Увек ћемо бити уз Лесковац поготово кад постоје добри пројекти које можемо да спроведемо и да приближимо Лесковац Европској унији.“